טיפים לתחזוקת מדפסת נכונה

תחזוקת מדפסת

מדפסת מתפקדת למעשה כמו מכונית שיש לתחזקה ולבצע בה טיפולים תקופתיים. ומהם ה"טיפולים" למדפסת ? הרי הם לפניכם:

א. אי השארתה עומדת כך סתם במקומה ללא הדפסת דף 1 לפחות פעם בכמה זמן. אחרת ראשי התזת הדיו ופתחי היציאה של צבעי הדיו עלולים להיסתם. גם הדיו כמובן עלול להתייבש אם לא נעשה בו שימוש תדיר.הרצת הדפסה של דף אחד כמדי כמה זמן מסייעת באופן טוב למדי לשמירה על תקינות איכות ההדפסות הבאות.

ב. הקפדה על דאגה להשגת הדרייבר (תוכנת המדפסת) העדכני ביותר שיצרן המדפסת מסוגל לספק . יש לבדוק זאת באינטרנט כמדי פעם בפעם.

ג. הקפדה על ניקוי מינימאלי לפחות של חלקיה של המדפסת – בהתאם להוראות היצרן.הדף מוצג בחוברת הוראות יצרן מדפסתך.

מן הסתם וודאי ברור למדי כי שימוש בראש דיו מתאים כלול גם הא בהגדרה של "תחזוקת מדפסת נכונה" – שכן שימוש נכון שכזה, מן הסתם מאריך את ימי חייה של המדפסת לו רק מעצם תפקודה הממוטב וה"חלק" יותר התדיר.

אם אני רוצה לקנות מדפסת חדשה. מהם שיקולי קניית מדפסת טובה ?

שיקולי קניית מדפסת הם בראש ובראשונה התאמה לצרכיך המחושבים מראש : סוג צרכיך בהדפסה (ביתיים, משרדיים – כמויות ההדפסה, איכות ההדפסות המתקבלת וכן הלאה).

את חלקנו נשמח לבצע בהמלצה הבאה :

חשב היטב בתוך תוכניותיך וחישוביך כמה תידרש לשלם עבור ראשי הדיו אשר בתוכה : בהחלפתם החודשית , הדו חודשית או השנתית . דע כי בעניין זה תוכל לחסוך סכום משמעותי – על ידי בדיקה בטרם עת כמה עולים ראשי דיו מקוריים וכמה עולים חלופיים או אף תואמים. בנוסף, אנא הבן כי הינך בהחלט יכול להשתמש בראשי דיו אשר אינם "ראשי דיו מקוריים" מבלי לפגוע כלל וכלל במדפסת ואף להרוויח חיסכון עצום ומשמעותי במחיר.

בו בזמן שאיכות ההדפסות עצמה , לא רק שלא תפחת אלא אף לעיתים תשתבח. ( הדבר תלוי בסוג הדיו שתבחר להזמין וביצרנו).

דבר נוסף וחשוב ביותר- דע היטב וברר בוודאות כיצד ראשי דיו המדפסת מאורגנים. ככל שתהיה לך שליטה טובה יותר על החלפת כל צבע שנגמר בנפרד הרי שכך תחסוך יותר. שכן, לא תצטרך להחליף עם כל צבע שנגמר את הצבע הנוסף אשר "צמוד" אליו באותה המחסנית. במילים אחרות: הרעיון הוא כי ככל שיש לך שליטה טובה יותר על החלפת כל צבע בנפרד – הרי שכך תחסוך. ברר היטב מראש עם מוכר המדפסת שלך אילו ראשי דיו יש במדפסתך וכיצד תוכל לשלוט במקסימום היכולת על מחיר קנייתם והחלפתם בנפרד זה מזה.

האם לנייר עליו אני מדפיס ישנה חשיבות כלשהי ?

וודאי. לנייר חשיבות עצומה. זכור כי למעשה לצלמים מקצועיים יש הרי במעבדות "נייר צילום מיוחד להדפסת תמונות". האם שכחת? במדפסת הביתית יש מנגנון טוב מספיק ליצור תמונות איכות מרהיבות באמצעות שימוש בראש דיו מתאים. אולם הוא לבדו אינו יכול לעשות את כל המלאכה. תמיד טוב שיהיה "שחקן" נוסף שיתאם איתו את ההדפסות הכי טובות גם מן הצד השני. כלומר, השחקן הנוסף הינו – נייר למדפסת מהסוג שתבחר.

איכות הדף משפיעה מאד על תוצאת ההדפסה הסופית המתקבלת והנראית גלויה לעין. תוכל תמיד לברר על ניירות מסוגים שונים ומגוונים המיועדים לסוגים נרחבים של קשת תוצאות הדפסה אסתטיות והמתקרבות לאיכות צילום מושלמת.

כיצד אני יכול למקסם את איכות ההדפסה ?

זוהי שאלה מצוינת ומקצועית מאד. רבים אינם יודעים כי ניתן לשפר ולמקסם את איכות ההדפסה באמצעים פשוטים.

דבר ראשון, בעזרת עדכון דרייבר המדפסת. הדרייבר, שהינו התוכנה המגיעה עם המדפסת , אשר גורמת לה "לדבר" נכון עם המחשב – משפיע מאד. לכן כדאי שיהיה מותקן במחשבך דרייבר מעודכן ותקין.

דבר שני, בתוכנה ההדפסה אשר אחראית על אופן שליחת התמונה להדפסה , יש הגדרות שונות. פשוט היכנס אל התוכנה וסמן את האפשרות של איכות טובה יותר.ייתכן וסומנה עד היום כאפשרות : הדפסה רגילה או הדפסת "טיוטא" או ב"איכות בינונית". קל למדי לראות את ההגדרה המסומנת ולשנותה.

דבר שלישי הינו כמובן גם סוג הדיו. דיו טרי וטוב יוצר באופן הטיבעי ביותר הדפסות משובחות ורעננות יותר מאשר דיו פחות באיכותו (יבש, לא מקצועי או מסוג "רגיל").

במחשב מופיעים צבעים חיים יותר מאשר בהדפסה עצמה. מדוע?

הדבר נעוץ בהבנה הנכונה אודות דרך תצוגת התמונות על גבי מסך המחשב ובהבנה טובה מספיק כי המדפסת משתמשת למעשה בשיטת צבע שונה מזו שבה המסך משתמש להצגת תמונה וגרפיקה. פער "חיות" הצבעים וטיבם נוצר ברגע שניתנת למדפסת הוראה להדפיס את הקובץ – שכן ברגע זה ממש נשלחים אותות חשמליים אל מחסניות הדיו אשר שיטת ערבוב הצבעים הניתזים מהן שונה מאשר שיטת "ערבוב" הצבעים של אלפי מנורות הנקודות המהבהבות צבע במסך המחשב.

לכן, נכון, ברוב המקרים הצבעים אשר מופיעים על פני מסך המחשב יראו עשירים, מרהיבים יותר ומרגשים יותר מאשר אלו המופקים על דף ההדפסה עצמה. מה שכן, תמיד תוכל לנסות לצמצם את הפער הזה ע"י שימוש בצבעים מעט עזים יותר וטריים ואיכותיים – אשר מן הסתם יגבירו ויוסיפו עומק ועזות להדפסה הממוצעת ה"חיוורת " מעט, ביחס למופיע כה יפה על פני מסך המחשב בתמונה המקורית אשר נשלחת להדפסה.

מן הסתם , ברור למדי כי בחירת  דיו איכותי וטוב יסייע לך משמעותית בהשגת מטרה זו, גם כן.

Written By